Kréta

Dovolená Kréta 2017 = dovolená na největším z řeckých ostrovů a na pátém největším ostrově Středomoří. Kréta se za poslední desítky let stala jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinacím, a to především oblast ostrova Kréta Heraklion/Ret­hymno. Sezóna zde trvá obvykle od května do října. Především jarní a podzimní období je ideální pro poznávání, prozkoumávání a cestování po celém ostrově. Kréta je ovšem tak velká (od západu na východ měří 260 km a od severu na jih až 60 km), že ji celou podrobně prozkoumat během jedné dovolené ani nejde. Ostrov je rozdělen na čtyři provincie: Chania, Rethymno, Heraklion a Lassithi s hlavním městem Heraklionem, kde je centrum kulturního a politického života, jsou zde úřady, obchodní zastoupení, správa ostrova, nejdůležitější obchodní přístav, historické památky, archeologické muzeum i sídlo ortodoxního arcibiskupa. Ve městě je nespočet možností denní i noční zábavy. Je zde tržiště, kde se velmi příjemně nakupuje, restaurace, taverny, kavárny, kluby, snackbary, bary, stánky s rychlým občerstvením…

Kréta je spojována s mínójskou kulturou a civilizací, známé jsou pověsti o mocném králi Mínóovi. Faktem zůstává, že kulturní a hospodářské vlivy mínójské říše jako první námořní velmoci ve Středomoří dosáhly až na Pyrenejský poloostrov. Doposud nevysvětlené události vedly kolem roku 1400 př. n. l. k náhlému zániku této vyspělé kultury.

Během Vašeho pobytu doporučujeme navštívit: Palác Knóssos (nejstarší hlavní město ostrova), odkrývaný od roku 1899 britskými archeology pod vedením Sira Arthura Evanse. Další mínójský palác položený na hřbetě výšiny, založený králem Mínóem a ve 2. tisíciletí př. n. l. zničený – Festos.

Image kreta.jpg Z dalších tipů alespoň stručně: Matala – středisko hippies ze 60. let. Samaria – nejdelší soutěska – 18 km dlouhá, až 300 m hluboká, na jejímž území dodnes žijí divoké kozy (kri kri). A co doporučit musíme, je návštěva některé vesnické taverničky, kde vaří speciality domácí kuchyně. Krétská kuchyně je proslulá, velice zdravá, chutná, založená na olivovém oleji a zelenině. Dobrou chuť – Kali órexi.

Druhá oblast – západní Kréta nebo-li kraj Chania patří k nejkrásnějším oblastem Kréty. A také nejzelenějším a nejúrodnějším. Stejnojmenné město je centrem západní části ostrova a podle mnohých je nejkrásnější. Což je i logické – vždyť až do roku 1972 byl hlavním městem, než se jím stal 140 kilometrů vzdálený Heraklion. Nyní v druhém největším městě žije přibližně 60.000 obyvatel, přesto si zachovalo poklidný a vznešený ráz. Dovolená Kréta 2017 = Dovolená na nejkrásnějších místech ostrova Kréta.

Město Chanie bylo založeno ve 13. století Benátčany pod názvem La Canea, na místě antického města Kydonia. Podle Homéra založil původní osadu Kydán, vnuk krále Mínose. V roce 1645 byla Chania jako první na Krétě dobyta Turky a turecká okupace skončila roku 1897. Za 2. světové války byla Chania dosti zniče­na, přesto se zde zachovalo velké množství historických budov a tak si dodnes nese hrdé označení „Benátky východu“. Krásu města podtrhují malebné úzké uličky v centru, kolem kterého se dochovaly tři kilometry hradeb ze 16. století. Zbytky benátské pevnosti Schiavo jsou v současnosti restaurovány. Dále v Chanii najdeme impozantní benátský přístav s majákem na konci mola, staré zbrojnice, které v současnosti slouží jako skladištní doky a z části k výstavním účelům, nebo Janičářskou baštu. K návštěvě lákají 3 velká muzea – v katolickém kostele je umístěno Muzeum lidového umění, v gotickém chrámu Sv. Františka najdeme Archeologické muzeum a v bývalé pevnosti Firkas se nachází Námořní muzeum. V centru Cha­nie na bízí příjemné ochlazení budova Tržnice z roku 1911, která je postavena ve tvaru rovnoramenného kříže. Po procházce městem si lze odpočinout v městském parku s minizoo. Pokud ve městě potkáte vousatého muže, který se Vám bude zdát podezřele povědomý, možná se právě zahlédli v Česku tolik populárního spisovatele Roberta Fulghama, který do zdejšího prostředí zasadil i část románu Třetí přání.

Přibližně v půli cesty mezi bývalým a sou­časným hlavním městem, se nachází kraj Rethymno, jehož správním centrem je město stejného názvu. Není sice tak výstavní jako třeba Chania, ale má ne­opakovatelné kouzlo, kterému se těžko odolává. Dominuje mu benátsko-turecká pevnost, kterou je možno navštívit. Od její brány se naskýtá atraktivní pohled na celé město, jehož centrum je benátské. Při prohlídce města se vyplatí nespěchat a toulat se úzkými uličkami, v nichž objevíte mnoho kaváren, taveren i krámků například s kořením, medem nebo ručně malovanými ikonami. Nejednoho návštěvníka zaujme přítomnost mešit a dokonce minaretu, což je pozůstatek z dob turecké nadvlády.

Lákavý je rovněž benátský přístav, v němž často kotví kopie historických plavidel. Západní část Kréty má v rukávu schované velké eso v podobě soutěsky Samaria. Šestnáct kilometrů dlouhá Samaria se pyšní titulem nejdelší a nejkrásnější soutěska celé Evropy a je součástí stejnojmenného národního parku, jediného na ostrově. Určitě by byla škoda tuto přírodní raritu minout, zvlášť když se dá celá projít. Kaňon proslulý panenskou přírodou, mohutnými skalními masivy a svěžím vzduchem začíná ve vnitrozemí a po bezmála dvaceti kilometrech se ocitnete u moře ve vesničce Agia Roumeli.

V kraji Chania si ale samozřejmě přijdou na své i milovníci krásných plážích (romantických i těch velkých, na kterých je množství taveren a možností sportovního vyžití) a průzračně čistého moře. Pokud hledáte místo, kde najdete úchvatné písečné pláže a zároveň chcete podnikat výlety za poznáním, historií a přírodou, co takhle v sezóně Léto 2014 vyrazit na západ Kréty?

Dovolená Kréta 2017 – Léto strávené objevováním bohaté historie tohoto nádherného ostrova, jeho neopakovatelné atmosféry, nebo například ochutnávkou tradičních řeckých pokrmů či výborného řeckého vína. Pro mladé je tu řada možností večerní zábavy v některé z diskoték či v hudebních barech. Na své si tu přijdou i rodiny s dětmi, pro které jsou tu hned dva aquaparky. Není lepšího místa než Kréta pro ty z vás, kteří chtějí poznávat nová místa a místní krásy.

Dovolená Kréta 2017 je též známa svými plážemi, najdete zde dlouhé písečné i oblázkové pláže, romantické malé zátoky, skalnatá pobřeží a zákoutí.

Kréta Vám může v sezóně Léto 2017 nabídnout mnohem více než jen slunce, moře, pláže a olivy – tedy tradiční atributy Řecka a řeckých ostrovů. Kréta je destinace s bohatou historií, jedinečnou přírodou, bohatou nabídkou služeb a především místem, které uspokojí požadavky i toho nejnáročnějšího turisty.

Dovolená Kréta 2017 = Láska na první pohled!Zajímavé WWW stránky k destinaci Kréta
www.creta.com
www.heraklion.gr
www.agiosnikolaos.gr
www.rethymnon.gr
www.west-crete.com
www.travel-to-crete.com
www.cretetravel.com
www.stigmes.gr
www.bus-service-crete-ktel.com
www.interkriti.gr
kreta.rovnou.cz
www.kretavdetailech.cz


KRÉTA/Rethymno, Heraklion, Elounda – Základní informace:

 • řecký název: KRÍTI
 • Hlavní město: Heraklion
 • Plocha ostrova: 8331 km2
 • Počet obyvatel: přes 600 000
 • Nejvyšší vrchol: Ida – 2456 m n. m.
 • Patron ostrova: sv. Titus
 • Doba letu z Prahy: 2 hodiny 50 minut
 • Doba letu z Brna: 2 hodiny 30 minut


LETOVISKA NA KRÉTĚ, oblast Heraklia


 • Bali

Známé, turisty žádané a přesto poklidné středisko. Takové je Bali rozprostírající se kolem pěti malých zátok nabízejících pěkné písečné i oblázkové pláže. – tou nejznámější je Evita. Bali, které vyrostlo z rybářské vesnice, najdete na severním pobřeží Kréty, přibližně 50 km od Heraklionu a cca 30 km od Rethymna. Nad vesničkou se tyčí rozsáhlé pohoří, odkud je nádherný výhled do kraje. Čisté moře je vhodné ke šnorchlování či potápění…

Více o letovisku zde


 • Analipsi

Tradiční krétská vesnička, která se nachází přibližně 36 kilometrů od Heraklionu, zaujme každého návštěvníka, který chce strávit letní dovolenou v živém, ale přitom ne extrémně hlučném místě. Zdejší písečná pláž láká k chytání bronzu…

Více o letovisku zde


 • Ammoudara

Populární středisko Ammoudara leží na severním pobřeží Kréty, na dohled od hlavního města. Jeho osu tvoří hlavní třída, která je lemována minimarkety, supermarkety, obchody se suvenýry, restauracemi, kavárnami, bary, diskotékami (občas s programem až do rána) cestovními kancelářemi, půjčovnami aut…

Více o letovisku zde


 • Kokkini Hani

Velmi známé letovisko (v překladu znamená „červený hotel“) na severním pobřeží východně od hlavního města Heraklionu. Těsně před přistáním našeho charterového letu si můžete vychutnat z výšky pohled na letovisko a hádat, do kterého studia či apartmánu Vás za chvilku autobus odveze.

Více o letovisku zde


 • Gouves

Dnes už je prakticky součástí velké turistické oblasti na severu Kréty, kde se jednotlivá letoviska navzájem prolínají, rozhodně ale patří k těm klidnějším. Pláže jsou zde spíše menší, tvořené zálivy s písečnými, kamenitými i oblázkovými plážemi. V letovisku je několik restaurací, taveren, obchodů s potravinami a suvenýry. Je odsud možné pozorovat letadla chystající se přistát na zhruba 20 kilometrů vzdáleném letišti.

Více o letovisku zde


 • Chersonisos

Moderní, rušné, velmi žádané a známé letovisko s kouzelnou zátokou, kde máte program během dne i noci. Přes den můžete odpočívat a relaxovat na plážích, které jsou zde písečné a oblázkové. V noci můžete vyrazit na procházku, za nákupy, do kavárny na něco sladkého nebo do různých klubů a barů s programem až do rána. V letovisku je nespočet vyhlášených restaurací, taveren, kaváren, pizzerií, stánků s řeckými specialitami a pochoutkami.

Více o letovisku zde


 • Stalida

Živé turistické letovisko, na prospektech a v mapách označované též jako Stalis, se nachází východně od hlavního města Heraklionu mezi Chersonisem a Malií. Rychlý rozvoj turistiky v této oblasti s sebou přinesl výstavbu moderních hotelů a celých komplexů v obou střediscích, což vedlo k tomu, že zde vznikla vlastně jedna velká turistická oblast.

Více o letovisku zde


LETOVISKA NA KRÉTĚ, oblast CHANIA


 • Kolymbari

Poklidné středisko, které ožívá s příchodem prázdnin, kdy sem zavítají turisté, kteří preferují klidné prostředí. Kolymbari se nachází na konci poloostrova Rodopou, v provincii Kissamos. Dominantu tvoří rybářský přístav a nábřeží, kde je několik restaurací a taveren vyhlášených svými rybími specialitami a pár obchůdků s potravinami a suvenýry. Rybolovu se zde daří především díky řece Spiliakos, která se u Kolymbari vlévá do moře.

Více o letovisku zde


 • Rapaniana/Kolym­bari

Vesnička Rapaniana osloví všechny, kteří vyhledávají klidné místo s pár obchůdky, tavernami a bary. Místo plné zeleně nadchne příjemnou atmosférou a dlouhými širokými plážemi, kde se mísí písek s oblázky, z nichž lze pozorovat úchvatné západy slunce.

Více o letovisku zde


 • Tavronitis

Přibližně čtyři kilometry východně od Kolymbari, hned u čisté oblázkové pláže, objevíte poklidnou oblast Tavronitis. Kdo si chce užít nerušené dovolené, tomu se toto místo plné olivových hájů, vinic i vzrostlých borovic zcela jistě zalíbí. Nachází se tu jen několik hotelů a apartmánů, na pláži, kde stromy poskytují přirozený stín, objevíte tři příjemné taverny s nabídkou místních specialit a také vína.

Více o letovisku zde


 • Maleme

Zhruba patnáct kilometrů západně od města Chania najdete oblast Maleme, které se významně zapsalo do novodobých dějin Kréty. Právě tady chtěli v roce 1941 němečtí vojáci vtrhnout na ostrov, jenže narazili na obrovský odpor místních a většina jich tu padla. Jejich duše nakonec našly klid na vojenském hřbitově umístěném ve svahu, odkud se naskýtá krásný výhled do širokého okolí. Rozhodně stojí za návštěvu. Maleme dosud patří ke klidnějším místům na Krétě, které potěší příznivce pohodové dovolené.

Více o letovisku zde


 • Platanias

Z kdysi malé vesničky na severním pobřeží se postupně stalo jedno z nejrušnějších turistických center s množstvím hotelů, barů, kaváren, restaurací, diskoték, půjčoven, obchodů. Oproti jiným místům však žije i v zimě, kdy sem návštěvníci nemíří. Bydlí zde přibližně tisíc obyvatel a tak tu sídlí například škola i stálé zdravotní středisko, spojení s nedalekou Chanii zajišťují autobusy cca každých 30 minut. Největším lákadlem je čtyři kilometry dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem do vody, kde se můžete nejen opalovat, ale také si vyzkoušet mnoho vodních atrakcí.

Více o letovisku zde


 • Georgioupolis

Původně rybářská osada v zálivu Almyres se nachází na severním pobřeží přibližně v polovině cesty mezi Chanií a Rethymnem. Zdejší vzduch je provoněn nejen mořem, ale také cypřišovými a eukalyptovými háji. Podél pobřeží jsou krásné procházky, zvláště ráno a v podvečer, kdy slunce tolik nepálí. Letovisko je vhodné pro všechny generace, především rodiny s menšími dětmi jistě ocení, že moře je zde obvykle opravdu klidné a navíc vstup do vody velmi pozvolný.

Více o letovisku zde


 • Missiria/Rethymno

Doporučujeme zapůjčení motorky nebo automobilu k individuálnímu poznávání krás ostrova.Ve správním středisku celého kraje Rethymno najdete snad vše, po čem jen zatoužíte. Krásnou pláž s jemným pískem a pozvolným vstupem do vody, množství supermarketů a dalších obchodů, stejně jako taveren, restaurací, barů nebo diskoték.

Více o letovisku zde


 • Adelianos Kampos

Na místě bývalé rybářské osady je nyní rušné turistické středisko umístěné podél dlouhé písečné pláže s pozvolným vstupem do vody, což ocení především rodiny s menšími dětmi. Podél pláže je množství taverniček, stejně jako v samotném centru letoviska. Nakoupit si lze v mnoha obchůdcích, najíst v nesčetném množství taveren a restaurací, večerní zábavu nabízejí bary a diskotéky. Dále je tu k dispozici lékárna, pekárna, bankomat, několik půjčoven aut, motorek a kol.

Více o letovisku zde


Fotografie:

Chania Prévely Rethymno Rethymno

Videogalerie


Zpět na zájezdy z této destinace

Sdílejte své zážitky

Kréta

Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 26.09. – 06.10 – 11 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist